Dział 1 > Historia parafii > Kaplica św. Andrzeja Boboli
Kaplica Świętego Andrzeja Boboli.

Na początku Jasieniec Iłżecki posiadał kaplicę utworzoną z  Domu Ludowego, który był zbudowany w 1937 roku przez mieszkańców Jasieńca Dolnego z bali sosnowych na podmurówce z kamienia. W 1941 roku przekazany przez tychże mieszkańców   na kaplicę - dom modlitwy „Domus Domini” i poświęcony przez księdza Henryka Lewandowskiego pracującego wówczas w Iłży, wysiedlonego z Poznania. Była to na początku  kaplica dojazdowa, do której przyjeżdżali księża wikariusze z pobliskiej Iłży, by sprawować niedzielne i świąteczne Msze święte dla tamtejszej ludności. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1949 roku tj. do czasu przybycia księdza Stanisława Łapińskiego jako pierwszego proboszcza rezydującego już w Jasieńcu Iłżeckim na stałe. W kaplicy znajdują się dwa ołtarze drewniane z portatylami,  powierzchnia użytkowa wynosi 80 m2, wysokość 4 m, okna są duże, wewnątrz przeprowadzone jest światło elektryczne. Kaplica może pomieścić około 400 osób. Poświęcona została pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli, ale także jest tu czczona  św. Barbara, patronka górników, której obraz znajduje się w wielkim ołtarzu. Wnętrze kaplicy składa się z prezbiterium oddzielonego balustradą od reszty (nawy) i kruchty. Okna duże - weneckie, ale bez lufcików. Wejścia dwa: frontowe od wschodu i boczne od południa. Drzwi proste bez ozdób. Dach zwykły, spadzisty, kryty papą, zakończony z frontu wieżą na sygnaturkę (wystawiona w 1951 roku). Na wieży zainstalowany jest piorunochron. Prezbiterium, w którym umieszczona jest ambonka zwrócone jest na zachód.  W nawie chór i fisharmonia. Front jest od wschodu zakończony kruchtą (zbudowana w 1951 roku). W kaplicy jest zakrystia dla kościelnego, ministrantów oraz dla kapłana. Wewnątrz i na zewnątrz ładnie zelektryfikowane tzn. trzy żyrandole zawieszone na suficie kaplicy, dwa kandelabry elektryczne koło ołtarza.

Obok zakrystii mieści się kancelaria, z której prowadzą schody na górę do mieszkania dla księdza, znajdującego się nad zakrystią i kancelarią.  Składa się z dwóch pokoi i kuchni. W kaplicy są dwa ołtarze: główny i boczny, obydwa zaopatrzone w portatyle. Główny ołtarz drewniany z pancernym złoconym tabernakulum, w którym umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, malowany na drewnie, w bocznym zaś obraz św. Barbary, a przy nim umieszczona  jest dębowa chrzcielnica. Kaplica na zewnątrz jest oszalowana, wewnątrz tynkowana i pomalowana, dookoła ogrodzona płotem. Kaplica jednak okazała się nie wystarczająca, dlatego cały czas ubiegano się o pozwolenie na budowę kościoła.