"Ministrare" (łac. - służyć) - Służyć Bogu, przyczyniając się do tego, aby liturgia była piękna. Ministrant poprzez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne nie jest tylko sprawą kapłana lecz, sprawą całej parafii i wszystkich wiernych.
Wielu obecnych świętych było ministrantami. Służyli oni wiernie Chrystusowi, dziś są patronami ministrantów - święty Tarsycjusz, święty Stanisław Kostka, święty Alojzy Gonzaga, świety Jan Berchmaus, święty Dominik Savio.
Początków jednak ministrantury możemy się dopatrywać już za czasów Jezusa Chrystusa. W Ewangelii Św. Jana czytamy: "Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Jezusa: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby..." ...Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym" (J 6, 8-9, 11). Tak, więc ów "praministrant" usłużył samemu Zbawicielowi i w ten sposób uczestniczył w cudzie rozmnożenia chleba i ryb, który możemy uważać za zapowiedź Eucharystii.
Faktem jest, że od początku chrześcijaństwa Biskup sprawował Najświętszą Ofiarę wraz z asystą liturgiczną. Na początku byli to diakoni. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ukształtował się osobny urząd lektora. Był on sprawowany przez chłopców, którym stawiano wysokie wymagania moralne. Wspaniałe świadectwo lektorom tamtych czasów wystawił biskup Cyprian, męczennik z Kartaginy. W jednym ze swych listów opowiada o Aureliuszu, który odważnie bronił wiary i cierpiał z jej powodu. Biskup tak pisze: "Niech rozpocznie posługę lektora. Jego głos, którym wyznawał Boga w tak trudnych okolicznościach, zasłużył na to, by zabrzmiał przy uroczystym czytaniu słowa Bożego. W późniejszych wiekach publiczne czytanie słowa Bożego zarezerwowane było wyłącznie dla osób przygotowujących się do kapłaństwa.
W ŚREDNIOWIECZU do Mszy św. usługują klerycy, a od Soboru Trydenckiego ministranci. W oficjalnych dokumentach Kościoła wzmiankę na ten temat znajdujemy dopiero w "Mediator Dei" Piusa XII z 1947 r. Zapewne starsi pamiętają jeszcze Msze św. odprawiane w języku łacińskim, gdzie ksiądz był odwrócony tyłem do ludzi. Wówczas służyło tylko dwóch ministrantów, zaś prezbiterium było oddzielone balaskami od reszty świątyni.
Dopiero SOBÓR WATYKAŃSKI II (1962-1965) zajął się reformą liturgii i powrócił do starej tradycji Kościoła. Podkreślił rolę ludzi świeckich w sprawowaniu kultu Bożego i powierza na nowo funkcję lektora także osobom świeckim nie posiadających święceń. Liczny udział ministrantów i lektorów w liturgii wymaga jednak odpowiedniej troski o należyte przygotowanie ich do wykonywanych funkcji. W soborowej Konstytucji o Liturgii możemy przeczytać: "Duszpasterze niech zabiegają gorliwie i cierpliwie o liturgiczne wychowanie oraz czynny udział wiernych, tak wewnętrzny jak i zewnętrzny stosownie do ich wieku, stanu i rozwoju życia i stopnia kultury religijnej, spełniając w ten sposób jeden z głównych obowiązków wiernego szafarza Bożych tajemnic" (KL 19).
Liturgiczna Służba Ołtarza w naszej parafii liczy 29 ministrantów. Są to chłopcy ze szkoły gimnazjalnej i podstawowej.
Adamski Daniel
Baran Marcin
Błach Bartosz
Błach Zbigniew
Bonio Piotr
Borek Karol
Drabik Bartłomiej
Gazarkiewicz Wojciech
Gralec Mateusz
Jacek Stępień
Jankowski Mariusz
Kiepas Sebastian
Kleczaj Tobiasz
Koriat Piotr
Kuter Konrad
Lech Dawid
Łapacz Jakub
Miernikiewicz Karol
Niewadzi Łukasz
Nowak Karol
Nowak Mariusz
Pawełczak Marcin
Pisarski Ernest
Rozwadowski Karol
Sieroń Patryk
Skiba Piotr
Urbańczyk Jakub
Wziątek Cezary
Ziewiecki Albert
Pragniemy jednak zachęcić także mężczyzn starszych którzy pełnili kiedyś służbę ministrancką do tego by stworzyć grupę ministrantów "Starszych" bądź "Ojców". Chętnych proszę o kontakt z wikariuszem tel(0...48) 616 01 07
|